Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“.
Живописецът Милчо Талев е носител на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-то Международно биенале на малките форми Плевен`2024.
Той получи своето отличие на церемония в Художествена галерия „Илия Бешков“.
Наградата на Съюза на българските художници (СБХ) бе присъдена на Росен Кръстев. От Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий” отличиха Валентин Узунов, наградата на журито отиде при Милена Казакова. Всички те са живописци. Полякът Лукаш Конюши заслужи награда за чуждестранен автор.
Още пет творци бяха отличени равностойно в отделните категории на биеналето: Марияна Маринова за живопис, Георги Ашиков – графика, Димитър Рашков – скулптура, Яне Гаджев – млад автор и Лукаш Конюши за чуждестранен автор.
Всички отличени получиха парична награда и диплом.
„За мен е ч
Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите.
Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.
Изложбата ще може да се разгледа и утре.
Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр
Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.
Пол Гоген (1848-1903) е представен като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.
„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<
Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.
„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа.
Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена.
Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София п
Художничката Мария Алексиева ще представи в Бургас най-новата си самостоятелна изложба "Приливи и отливи", по която работи повече от година. Тя ще бъде открита на 23 октомври, съобщават домакините от галерия "Неси".
Новите живописни платна на авторката се фокусират върху цикличността и постоянното движение в природата и живота. В творбите си тя набляга на пастелните тонове и използва акрил върху платно, с което пресъздава морски брегове, хоризонти, както и минималистични отражения на светлината на различни места.
За изложбата на Мария Алексиева д-р Марина Владева пише, че в нейната живопис "домът е ключов, особен енергиен топос" и като място на споделеност присъства във всяка нейна експозиция. "Иконографското образование не пречи, а допълва модерната живопис, която Алексиева създава. Защото зад много от сюжетите се прокрадва връзката с Абсолюта, който като нишкат
Той ще продължи до 4 август.
На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.
„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.
„За девета година сме участници във фестивала. За това време промяната е екипът - той винаги е различен, има нови участници от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", каза още Тонкова.
Тя призова хората да не загубват интереса към стъклото, защото във време, в когато всичко е дигитално, лесно се губи усетът за реалното. „Всеки материал си има очарование, те сетивно се различават“, сподели Тонкова.
Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.
Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители.
„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и
Британският актьор Идрис Елба ще се премести да живее в Африка през следващото десетилетие, за да подкрепи филмовата индустрия на континента, съобщи Би Би Си.
Елба, който е на 52 години, стои зад новия проект за изграждане на филмово студио на танзанийския остров Занзибар, както и на друго такова в столицата на Гана - Акра.
Актьорът е роден в Лондон. Майка му е от Гана, а баща му от Сиера Леоне. Елба е силно привързан към Африка. Той иска да използва своята популярност и влияние, за да подкрепи разрастващия се филмов бизнес, тъй като според него е жизненоважно африканците да разказват собствените си истории.
„Със сигурност бих обмислил да се установя в Африка. Даже е по-точно да кажа, че не обмислям, а това ще се случи“, каза той в интервю по време на конференция посветена на киното в Африка в Акра, Гана.
„С Божията п
Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.
Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.
В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.
Тодор Ялъмов не скри вълнението си.
„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА.
Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.
Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“.
Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.
Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.
В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.
Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.
Марко Рейес е роден през 2002 г. Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К
През годините фестивалът на стъклото се е утвърдил като предпочитано събитие от любителите на творческите предизвикателства, които се включват в ателиетата по витраж, изработка на бижута, фюзинг, гравиране, рисуване – дори на обратно и с въздушна четка, гореща обработка на боросиликатно стъкло, декорация.